Item No. S830-16C00CV04G04GIND
16 Channel Analog Input Module

General Information
| No. of Analog Inputs | 16 Channels |
| Type Of Analog Inputs | 0/4-20 mA |
| Hardware Functional Status | From July 22 |
| Firmware Version | 1.00.001 |
| Firmware Update Possible | Yes |
| Engineering Software | CODESYS V3.5 SP19 and above |
| Mounting | Base Unit TBUS-PPPPPPPP |
Isolation and Protection
| Galvanic Isolation | Yes |
| Galvanic Isolation Groups | 04 Groups |
| Channels In One Group | 04 Channels/ Group |
| Output Short-Circuit Protection | Yes, For Each Channels |
| Input Over-Current Protection | Yes (40 mA) |
Power Supply
| Power Supply From | Top Side De-Coded Plug-In Screw Terminal |
| Normal Supply Voltage | 24 V DC |
| Low Supply Voltage | 21.6 V DC |
| High Supply Voltage | 26.5 |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Input Current | 0.5 A |
| Input Current Per Channels (Permissible) | 25 mA |
| Transmitter Power | Yes |
| Power Loss | Less than 1 W |
Range
| Input Range | 0-20 mA |
| Input Range | 4-20 mA |
| Input Range | 0-10 V DC |
| Measuring Range | Scalable |
| Input Resistance | 120 Ω in mA selection |
Configuration In Running
| Parameterization in Run | Yes |
| Calibration in Run | Yes |
Hardware Configuration
| Automatic Encoding | No |
| Mechanical Coding Element | Yes |
Conversion Principle
| Analog Input Measuring Principle | Sigma Delta (Integrating) |
Integration And Conversion Time Per Channel
| Resolution (with over-range) | 12 Bit |
| Conversion Time Per Channels | 100 ms |
Error
| Linearity Error | 0.1% (Input Range) |
| Operational Error | 0.5% (Input Range) |
| Basic Error | 0.3% (Input Range) |
Interference Voltage Separation
| Series Mode Interference | Min 70 dB |
| Common Mode-Voltage | Max 10 V |
| Common Mode Interference | 90 dB |
Alarm
| Dignotics Alarm | Yes |
| Limit Alarm | Yes |
Diagnostic
| Function Of Diagnostic | Available |
| Module Fuse Blown Indication | Yes |
Diagnostic Messages
| Wire-Break | Yes (4-20 mA) |
| Short Circuit | Yes |
| Channels Diagnostic | Yes |
LED
| Power Indication | Yes |
| Channels Status | No |
| Channels Diagnostics (Wire-Break) | No |
| Module Diagnostics (Back-Plane Comm) | Yes |
Potential Separation
| Separation Between Channels | Yes (Group Isolation) in Group of 4 Channels. |
| Separation Between Backplane | Yes |
| Separation Between Channels and System Power Supply | Yes |
| Insulation Tested With | 500 V DC |
Ambient Condition
| Horizontal Installation | 0°C |
| Horizontal Installation | 60°C |
| Vertical Installation | 0°C |
| Vertical Installation | 60°C |
Connection
| Field Connection | 37-Pin D-Sub Female Connector |
| Power Connection | 5 Pin Phoenix Plug-In Screw Connector (De-Coded) |
Other Information
| Cable Length Max. | 500 m, 1.0 mm² shielded cable |
| Address Space Per Module | 32 Bytes |
| Dimensions (W x H x D) | 25 x 122 x 115 mm |
| Weight | 160g Approx |
The analog input module is a crucial component designed to facilitate the integration of analog signals into the PLC System. It receives analog signals from a diverse array of external devices including sensors, transmitters, variable frequency drives etc. Through these inputs we are able to optimally control and monitor the vital processes within the plant environment, this product is a 16-channels analog input module designed with galvanic isolation of 16 channels in a group.