Item No. FTA (FIELD TERMINAL ASSEMBLY)
FTA

General Information
| Product Type | FTA (Field Terminal Assembly) |
| Hardware Functional Status | From July 22 |
Electrical Properties
| Operating Voltage | ≤ 30 V DC |
| Current Per Branch | 1 A |
| Current Terminal Block | 5A |
Connection data (Control Level)
| Connection In Acc with Standard | IEC 60603-13 |
| Connection Method | 37 Pin D-Sub Connector |
| Number Of Connection | 1 |
Connection data (Field Level)
| Connection Method | Screw Connection |
| Conductor Cross Section Rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor Cross Section Flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Tightening Torque | 0.5 Nm ... 0.6 Nm |
Dimension
| Width | 101.3 mm |
| Height | 77 mm |
| Depth | 57.57 mm |
Material Specification
| Color | Green |
| Housing Insulation Material | PVC |
Ambient Condition
| Degree Of Protection | IP00 |
| Degree Of Protection (Installation Location) | ≥ IP54 |
| Ambient Temperature | -20 °C ... 70 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m |
Mounting
| Mounting Type | Din rail Mounting |
| Mounting Position | Any |
Experience The Future of Panel Wiring with Our Cutting-Edge Field Terminal Assembly FTA Designed with Innovation in Mind Our Fta Simplifies the Connection Of Prefabricated Cables Directly to the Module Making Field Connections in Your Plant Seamless and Efficient.