Item No. Analog Input-Field Terminal Assembly
AI-FTA

General Information
| Product Type | FTA (Field Terminal Assembly) |
| No Of Channels | 16 |
| Hardware Functional Status | From July 22 |
Electrical Properties
| Operating Voltage | ≤ 30 V DC |
| Current Per Branch | 1 A |
| Current Terminal Block | 5 A |
Connection Type
| 2 Wire Transmitter | Yes (Selection by Switch) |
| 4 Wire Transmitter | Yes (Selection by Switch) |
Connection Data (Module Level)
| Connection Method | 37 Pin D-Sub Connector |
| Number Of Connection | 1 |
Connection Data (Field Level)
| Connection Method | Through Plug-In Screw Terminal |
| Number Of Connection | For 16 channels |
| Conductor Cross Section Rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor Cross Section Flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Tightening Torque | 0.5 Nm ... 0.6 Nm |
Dimension
| Width | 260 mm |
| Height | 89.6 mm |
| Depth | 70.5 mm |
Material Specification
| Enclosure Color | Green |
| Enclouser Insulation Material | al PVC |
Ambient Condition
| Degree Of Protection | IP00 |
| Degree Of Protection (Installation Location) | ≥ IP54 |
| Ambient Temperature | -20 °C ... 70 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m |
Mounting
| Mounting Type | DIN-RAIL Mounting |
| Mounting Position | Any |
Experience the future of panel wiring with our cutting edge field terminal assembly FTA designed with innovation in mind our FTA simplifies the connection of prefabricated cables directly to the analog input module making field connections in your plant seamless and efficient enjoy the flexibility of connecting both 2 wire and 4 wire transmitters at a single terminal with a simple switch selection what sets our FTA apart is its troubleshooting capability you can easily check field connections without disconnecting them simply by using a multimeter and a push button choose our FTA for a more efficient and trouble free operation.