Item No. Analog Output-Field Terminal Assembly
AO-FTA

General Information
| Product Type | FTA (Field Terminal Assembly) |
| No Of Channels | 16 |
| Hardware Functional Status | From July 22 |
Electrical Properties
| Operating Voltage | ≤ 30 V DC |
| Current Per Branch | 1 A |
| Current Terminal Block | 5 A |
Connection Data (Module Level)
| Connection Method | 37-Pin D-Sub Female Connector |
| Number Of Connection | 1 |
Connection Data (Field Level)
| Connection Method | Double Through, Plug-In Screw Terminal |
| Number Of Connection | For 16 Channels |
| Conductor Cross Section Rigid | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor Cross Section Flexible | 0.2 mm² ... 1.5 mm² |
| Tightening Torque | 0.5 Nm ... 0.6 Nm |
Connection Data (Supply Level)
| Connection Method | Plug-In Screw Terminal |
| Number Of Connection | 3 |
| Conductor Cross Section Rigid | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor Cross Section Flexible | 0.2 mm² ... 1.5 mm² |
| Tightening Torque | 0.5 Nm ... 0.6 Nm |
Dimension
| Width | 260 mm |
| Height | 89.6 mm |
| Depth | 70.5 mm |
Material Specification
| Enclosure Color | Orange |
| Enclosure Insulation Materials | PVC |
Ambient Condition
| Degree Of Protection | IP00 |
| Degree Of Protection (Installation Location) | ≥ IP54 |
| Ambient Temperature | -20 °C ... 70 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m |
Mounting
| Mounting Type | DIN-RAIL Mounting |
| Mounting Position | Any |
Experience the future of panel wiring with our cutting edge field terminal assembly FTA designed with innovation in mind our FTA simplifies the connection of prefabricated cables directly to the analog output module making field connections in your plant seamless and efficient what sets our FTA apart is its troubleshooting capability you can easily check field connections without disconnecting them simply by using a multimeter and a push button choose our FTA for a more efficient and trouble free operation.