Item No. S658-2001EM08XM01
Interface Module for DAQ

General Information
| Firmware Version | 1.00.001 |
| Hardware Functional Status | From July 22 |
| Firmware Update Possible | Yes |
| Engineering Software | CODESYS V3.5 SP19 and above |
| Mounting | Base Unit TBUS-PPPPPPPP |
Power Supply
| Power Supply From | Top Side De-Coded Plug-In Screw Terminal |
| Normal Supply Voltage | 24 V DC |
| Low Supply Voltage | 21.6 V DC |
| High Supply Voltage | 26.5 |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Maximum Current | 100 mA |
| Power Loss | 0.75 W |
Hardware Configuration
| No of Module Per IM | 8 (Any Type of IO Module) |
Interface Hardware
| No of interface Port | 1 |
| RJ 45 Ethernet | Yes, 1 Integrated RJ 45 Port with magnetics |
| Interface Communication Protocol | MODBUS-TCP/IP |
| Speed | 100 Mbps Full Duplex |
| Auto Crossing | Yes |
| Auto Negotiation | Yes |
Diagnostic Indicator LED
| Power on Indication | Yes |
| Tx/Rx Link | Yes |
Isolation and Protection
| Type of Isolation | Galvanic |
| Power Supply Isolation | Yes |
| Logic Isolation | Yes, From Back-Plane |
Ambient Condition
| Horizontal Installation | 0°C |
| Horizontal Installation | 60°C |
| Vertical Installation | 0°C |
| Vertical Installation | 60°C |
Other Information
| Dimensions (WxHxD) | 25 x 122 x 115 mm |
| Weight | 146 g Approx |
Our interface module IM represents the pinnacle of modern technology this IM efficiently collects data from all input modules and send it to the CPU of PLC where it is expertly processed and returned to the IM. The IM then delivers this crucial information to the output modules ensuring seamless communication with the field. Our IM connected to IO modules via a TBUS. You can easily replace any module while in operation providing unmatched flexibility in your system. This DAQ series of Interface Module and with this SAKSHAM IO MODULES can be used with any Data Aquisiton System, SCADA, Dash boarding System via standard MODBUS-TCP/IP Protocol.