Item No. S710-16SK02G08GIND
16 Channel Digital Input Module

General Information
| No. of Digital Input | 16 Channels |
| Hardware Functional Status | From July 22 |
| Firmware Version | 1.00.001 |
| Firmware Update Possible | Yes |
| Engineering Software | CODESYS V3.5 SP19 and above |
| Mounting | Base Unit TBUS-PPPPPPPP |
Isolation
| Galvanic Isolation | Yes |
| Galvanic Isolation Group | 02 |
| Channels In Group | 8 |
Mode Of Operation
| Digital Inputs | Yes |
| Counter | No |
Power Supply
| Power Supply From | Top Side De-Coded Plug-In Screw Terminal |
| Normal Supply Voltage | 24 V DC |
| Low Supply Voltage | 18.5 V DC |
| High Supply Voltage | 28.5 |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Maximum Current | 100 mA |
| Power Loss | less than 1 w |
Hardware Configuration
| Automatic Encoding | No |
| Mechanical Coding Element | Yes |
Digital Input
| Number Of Digital Inputs | 32 |
| Digital Input Parameterizable | Yes |
| Source Sink Input | Sink / Source |
| Input Characteristics Curve As Per Iec 61131 | Yes |
Input Voltage
| Rated Voltage | 24 V DC |
| For 0 Signal | Upto 5 V DC |
| For 1 Signal | 15 V DC to 28 V DC |
Input Current
| For "1" Signal | 2 mA (max 20 mA) |
Delay In Input For Rated Voltage
| Parameterizable | Yes |
| From 0 To 1 | Max 0.5 ms |
| Max 15 ms | Max 15 ms |
LED
| Power Of Indication | Yes |
| Channels Status | Yes |
| Module Fuse Blown | Yes |
| Module Diagnostics (Back-Plane comm) | Yes |
Potential Separation
| Separation Between Channels | Yes |
| Seperation Between Backplane | Yes |
| Separation Between Channels and System Power Supply | Yes |
| Insulation Tested With | 500 V DC |
Ambient Condition
| Horizontal Installation | 0°C |
| Horizontal Installation | 60°C |
| Vertical Installation | 0°C |
| Vertical Installation | 60°C |
Connection
| Field Connection | 37-Pin D-Sub Female Connector |
| Power Connection | 5 Pin Phoenix Plug-In Screw Connector (De-Coded) |
Other Information
| Cable Length Max. | 1000 m |
| Address Space Per Module | 4 Bytes |
| Dimensions (W x H x D) | 25 x 122 x 115 mm |
| Dimensions (W x H x D) | 140g Approx |
Digital Inputs are integral to a diverse range of industrial applications establishing them as crucial components of advanced automation systems digital input modules are deployed in PLC to effectively manage various field components. These digital inputs are acquired from field sensors switches and other devices ensuring accurate and timely data acquisition. Our digital input modules feature 16 channels galvanically isolated into 2 distinct groups of 8 channels each providing optimal performance and reliability for industrial automation applications.