Item No. S730-08C00CV02G04GIND
08 Channels Analog Input Module

General Information
| No. of Analog Input | 08 Channels |
| Type Of Analog Input | 0-20 mA |
| Hardware Functional Status | From July 22 |
| Firmware Version | 1.00.001 |
| Firmware Update Possible | Yes |
| Engineering Software | CODESYS V3.5 SP19 and above |
| Mounting | Base Unit TBUS-PPPPPPPP |
Isolation
| Galvanic Isolation | Yes |
| Galvanic Isolation Group | 02 |
| Channels In Group | 04 |
Power Supply
| Power Supply From | Top Side De-Coded Plug-In Screw Terminal |
| Normal Supply Voltage | 24 V DC |
| Low Supply Voltage | 18.5 V DC |
| High Supply Voltage | 28.5 |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Input Current | 0.4 A |
| Input Current per Channels Permissible | 21.5 mA |
| Transmitter Power | Yes |
| Power Loss | Less than 1 W |
Range
| Input Range | 0-20 mA |
| Input Range | 4-20 mA |
| Measuring Range | Scalable |
| Input Resistance | 120 Ω |
Configuration in Running
| Parameterization in Run | Yes |
| Calibration in Run | Yes |
Hardware Configuration
| Automatic Encoding | No |
| Mechanical Coding Element | Yes |
Conversion Principle
| Analog Input Measuring Principal | Sigma Delta Integrating |
Integration And Conversion Time Per Channel
| Resolution (with over-range) | 12 Bit |
| Conversion Time per Channel | 100 ms |
Error
| Linearity Error | 0.1% (Input Range) |
| Operational Error | 0.5% (Input Range) |
| Basic Error | 0.3% (Input Range) |
Interference Voltage Separation
| Series Mode Interference | Min 70 dB |
| Common Mode Voltage | Max 10 V |
| Common Mode Interference | 90 dB |
Diagnostic
| Function Of Diagnostic | Available |
Diagnostic Messages
| Wire-Break | Yes (4-20 mA) |
| Short Circuit | Yes |
| Channels Diagnostic | Yes |
Alarm
| Diagnostics Alarm | Yes |
| Limit Alarm | Yes |
LED
| Power Of Indication | Yes |
| Channels Status | No |
| Module Fuse Blown | Yes |
| Module Diagnostics (Back-Plane Comm) | Yes |
Potential Separation
| Separation Between Channels | Yes (Group Isolation) |
| Separation Between Backplane | Yes |
| Separation Between Channels and System Power Supply | Yes |
| Insulation Tested With | 500 V DC |
Ambient Condition
| Horizontal Installation | 0°C |
| Horizontal Installation | 60°C |
| Vertical Installation | 0°C |
| Vertical Installation | 60°C |
Connection
| Field Connection | 37-Pin D-Sub Female Connector |
| Power Connection | 5 Pin Phoenix Plug-In Screw Connector (De-Coded) |
Other Information
| Cable Length Max. | 500 m, 1.0 mm² shielded cable |
| Address Space Per Module | 16 Bytes |
| Dimensions (W x H x D) | 25 x 122 x 115 mm |
| Weight | 160g Approx |
The analog input module is a crucial component designed to facilitate the integration of analog signals into the PLC system. It receives analog signals from a diverse array of external devices, including sensors, transmitters, gauges, variable frequency drives (VFDs), thermocouples, and transducers. Through these inputs, we are able to optimally control and monitor vital processes within the plant environment. This product is an 8-channel analog input module, designed with galvanic isolation across two distinct groups, each comprising four channels.