Item No. S850-16C00V16G01GINDCC
16 Channel Analog Output Module

General Information
| No Of Analog Outputs | 16 Channels |
| Type Of Analog Output | 0/4-20 mA |
| Hardware Functional Status | From July 22 |
| Firmware Version | 1.00.001 |
| Firmware Update Possible | Yes |
| Engineering Software | CODESYS V3.5 SP19 and above |
| Mounting | Base Unit TBUS-PPPPPPPP |
Isolation and Protection
| Galvanic Isolation | Yes |
| Galvanic Isolation Group | 16 Group |
| Channels In One Group | 1 Channel |
| Output Short-Circuit Protection | Yes, For each Channel (For mA Channel only) |
| Output Over current Protection | Yes (40 mA) |
Power Supply
| Power Supply From | Top Side De-Coded Plug-In Screw Terminal |
| Normal Supply Voltage | 24 V DC |
| Low Supply Voltage | 21.6 V DC |
| High Supply Voltage | 26.5 |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Maximum Current | 350 mA |
| Current Per Channel Permissible | 21.5 mA |
| Power Loss | less than 1 W |
| Load Resistance | 370 Ω, Max |
Range
| Output Range | 0-20 mA |
| Output Range | 4-20 mA |
| Range | Scalable |
Oscillation Time
| Resistive Load | 0.5 ms |
| Capacitive Load | 1 ms |
| Inductive Load | 1 ms |
Connection Of Actuator
| Two Wire Connection, Curent O/P | Yes |
Configuration in Running
| Parameterization in Run | Yes |
| Calibration in Run | Yes |
Hardware Configuration
| Automatic Encoding | No |
| Mechanical Coding Element | Yes |
Error
| Linearity Error | 0.1% (Input Range) |
| Operational Error | 0.5% (Input Range) |
| Basic Error | 0.3% (Input Range) |
| Substitute Value Can Applied | Yes |
| Crosstalk Between Outputs | -50dB |
Alarm
| Diagnostic Alarm | Yes |
| Limit Alarm | Yes |
Diagnostic
| Function Of Diagnostic | Available |
| Diagnostic Alarm | Yes |
| Module Fuse Blown Indication | Yes |
Diagnostic Messages
| Wire-Break | No |
| Short-Circuit | No |
| Channel Diagnostic | No |
LED
| Power Of Indication | Yes |
| Channel Status | No |
| Channel Diagnostics (Wire Break Joint) | No |
| Module Diagnostics (Back-Plane Comm) | Yes |
Potential Separation
| Separation Between Channel | Yes (Group Isolation) |
| Seperation Between Backplane | Yes |
| Seperation Between Channel And System Power Supply | Yes |
| Insulation Tested With | 500 VDC |
Ambient Condition
| Horizontal Installation | 0°C |
| Horizontal Installation | 60°C |
| Vertical Installation | 0°C |
| Vertical Installation | 60°C |
Connection
| Field Connection | 37-Pin D-Sub Female Connector |
| Power Connection | 5 Pin Phoenix Plug-In Screw Connector (De-Coded) |
Other Information
| Cable Length Max. | 500 m, 1.0 mm² shielded cable |
| Address Space Per Module | 32 Bytes |
| Dimensions (W x H x D) | 25 x 122 x 115 mm |
| Weight | 100g Approx |
Environmental Protection
| Conformal Coating | G1, G2 and G3 |
Analog output modules are vital in PLC systems, enabling precise control and regulation of devices and machinery. Selecting the right module depends on application needs, signal integrity, and integration complexity. When properly implemented, they enhance system efficiency, reliability, and productivity. This 16-channel analog output module offers superior performance with complete galvanic isolation across all channels, ensuring outstanding noise immunity and stable operation even in demanding industrial environments, making it ideal for precision control applications.