Item No. S720-16SR02G08GIND
16 Channel Digital Output Module

| No. of Digital Outputs | 16 Channels |
| Hardware Functional Status | From July 22 |
| Firmware Version | 1.00.001 |
| Firmware Update Possible | Yes |
| Engineering Software | CODESYS V3.5 SP19 and above |
| Mounting | Base Unit TBUS-PPPPPPPP |
| Galvanic Isolation | Yes |
| Galvanic Isolation Group | 2 |
| Channels In Group | 8 |
| DO | Yes |
| DO With Energy Saving Function | No |
| PWM | No |
| Power Supply From | Top Side De-Coded Plug-In Screw Terminal |
| Normal Supply Voltage | 24 V DC |
| Low Supply Voltage | 18.5 V DC |
| High Supply Voltage | 28.5 |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Maximum Current | 100 mA |
| Power Loss | Less than 1 W (Typical 0.75W) |
| Automatic Encoding | No |
| Mechanical Coding Element | Yes |
| Number Of Digital Inputs | 16 Channels |
| Type Of Digital Outputs | Source Output |
| Current Sinking | No |
| Current Sourcing | Yes |
| Digital Input Parameterizable | Yes |
| Short-Circuit Protection | Yes |
| Response Threshold | 1 A |
| Open Circuit Detection | Yes |
| Controlling a Digital Output | Yes |
| Switching Capacity To Resistive Load | 0.5 A |
| For "1" Signal | 0.5 A |
| For "1" Signal | 0.1 mA |
| From 0 To 1 | Max 50 µs |
| From 1 To 0 | Max 100 µs |
| Uprating | No |
| Redundant Control Of Load | Yes (with suitable FTA) |
| Per Channels | 0.5 A |
| Per Module | 08 A |
| 30 Degree Celsius | 8 A |
| 40 Degree Celsius | 7 A |
| 50 Degree Celsius | 6 A |
| 60 Degree Celsius | 4 A |
| 30 Degree Celsius | 8 A |
| 40 Degree Celsius | 6 A |
| 50 Degree Celsius | 4 A |
| Function Of Diagnostic | Yes |
| Diagnostic Alarm | Available |
| Diagnostic Info Readable | Yes |
| Supply Voltage Monitoring | Yes |
| Group Error | Yes |
| Power of Indication | Yes |
| Channels Status | Yes |
| Module Fuse Blown | No |
| Module Diagnostics (Back-Plane comm) | Yes |
| Separation Between Channels | Yes |
| Separation Between Backplane | Yes |
| Separation Between Channels And System Power Supply | Yes |
| Insulation Tested With | 500 V DC |
| Horizontal Installation | 0°C |
| Horizontal Installation | 60°C |
| Vertical Installation | 0°C |
| Vertical Installation | 60°C |
| Field Connection | 37-Pin D-Sub Female Connector |
| Power Connection | 5 Pin Phoenix Plug-In Screw Connector (De-Coded) |
| Cable Length Max. | 500 M |
| Address Space Per Module | 2 Bytes |
| Dimensions (W x H x D) | 25 x 122 x 115 MM |
| Weight | 145g Approx |
The Digital Output module is an essential component of any PLC system, transforming Digital Input signals into crucial Digital Output signals. These outputs are integral for controlling actuators, motors, lights, alarms, and other devices that require external control. All guided by sophisticated logic sequences built in the PLC’s. By choosing the right Digital Output module, you ensure not only maximum performance and accuracy but also unmatched stability and safety throughout your industrial automation projects. Our digital output modules, featuring 16 channels galvanically isolated into 2 distinct groups of 8 channels each, provide unparalleled reliability and efficiency, making them the ideal choice for your automation needs.