Item No. S810-32SK04G08GIND
32 Channel Digital Input Module

General Information
| No. of Digital Inputs | 32 Channels |
| Hardware Functional Status | From July 22 |
| Firmware Version | 1.00.001 |
| Firmware Update Possible | Yes |
| Engineering Software | CODESYS V3.5 SP19 and above |
| Mounting | Base Unit TBUS-PPPPPPPP |
Isolation
| Galvanic Isolation | Yes |
| Galvanic Isolation Groups | 4 |
| Channels In Group | 8 |
Made Of Operation
| Digital Inputs | Yes |
| Counter | No |
Power Supply
| Power Supply From | Top Side De-Coded Plug-In Screw Terminal |
| Normal Supply Voltage | 24 V DC |
| Low Supply Voltage | 21.6 V DC |
| High Supply Voltage | 26.5 |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Maximum Current | 100 mA |
| Power Loss | 0.75 W |
Hardware Configuration
| Automatic Encoding | No |
| Mechanical Coding Element | Yes |
Digital Input
| Number Of Digital Inputs | 32 |
| Digital Input Parameterizable | Yes |
| Source Sink Input | Sink/Source |
| Input Characteristics Curve as per IEC-61131 | Yes |
Input Voltage
| Rated Voltage | 24 V DC |
| For 0 Signal | Up to 5 V DC |
| For 1 Signal | 15 V DC To 28 V DC |
Input Current
| For "1" Signal | 2 mA (max 20 mA) |
Delay in input for Rated Voltage
| Parameterizable | Yes |
| From 0 To 1 | Max 0.5 ms |
| From 1 To 0 | Max 15 ms |
LED
| Power Of Indication | Yes |
| Channel Status | Yes |
| Fuse Blown | Yes |
| Back-Plane Communication | Yes |
Potential Separation
| Separation Between Channels | Yes in Groups of 8 Channels |
| Separation Between Back-plane | Yes |
| Separation Between Channel And System Power Supply | Yes |
| Insulation Tested With | 500 V DC |
Ambient Condition
| Horizontal Installation | 0°C |
| Horizontal Installation | 60°C |
| Vertical Installation | 0°C |
| Vertical Installation | 60°C |
Connection
| Field Connection | 37-Pin D-Sub Female Connector |
| Power Connection | 5 Pin Phoenix Plug-In Screw Connector (De-Coded) |
Other Information
| Cable Length Max. | 500 m |
| Address Space Per Module | 2 Bytes |
| Dimensions (W x H x D) | 25 x 122 x 115 mm |
| Weight | 140g Approx |
Digital inputs are key players in a variety of industrial applications, making them super important for today’s automation systems. Our digital input modules work hand-in-hand with PLCs to manage all sorts of field components effortlessly. They pick up signals from field sensors, switches, and other devices, ensuring you get accurate and timely data every time. With 32 channels divided into 4 friendly groups of 8 channels each, our digital input modules are designed for optimal performance and reliability in your industrial automation projects.