Item No. Digital Input-Field Terminal Assembly
DI_FTA

General Information
| Product Type | DI FTA (Field Terminal Assembly) |
| No Of Channels | 32 |
| Hardware Functional Status | From July 22 |
Electrical Properties
| Operating Voltage | ≤ 30 V DC |
| Current Per Branch | 1 A |
| Current (Terminal Block) | 5 A |
Input Data
| Nominal Input Voltage | 24 V Dc |
| Input Voltage Range | 19.2 V DC ... 26.4 V DC |
| Typical Input Current At | 20 mA |
| Typical Response Time | 8 ms |
| Typical Release Time | 10 ms |
| Protective Circuit | Freewheeling Diode |
Output Data
| Contact Switching Type | 1 Changeover Contact |
| Contact Material | AgNi |
| Maximum Switching Voltage | 250 V AC/DC |
| Minimum Switching Voltage | 12 V |
| Limiting Continues Current | 3.15 ( Limited Fuse) |
| Minimum Switching Current | 10 mA AT 12 V |
| Error Detection Line Break Short Circuit | No |
Connection Data (Control Level)
| Connection In Acc. With Standard | IEC 60603-13 |
| Connection Method | 37 Pin D-Sub Connector |
| Number Of Connection | 1 |
Connection Data (Field Level)
| Connection Method | Double Through, Plug In Screw Terminal |
| Number Of Connection | For 32 Channels |
| Conductor Cross Section Rigid | 0.2 mm² ... 4 mm² |
| Conductor Cross Section Flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Tightening Torque | 0.5 Nm ... 0.6 Nm |
Connection Data (Supply Level)
| Connection Method | Plug In Screw Terminal |
| Number Of Connection | 4 |
| Conductor Cross Section Rigid | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor Cross Section Flexible | 0.2 mm² ... 2.5 mm² |
| Tightening Torque | 0.5 Nm ... 0.6 Nm |
Dimension
| Width | 450 Mm |
| Height | 120 Mm |
| Depth | 70.5 mm |
Material Specification
| Color | Green |
| Housing Insulation Material | PVC |
Ambient Condition
| Degree Of Protection | IP00 |
| Degree Of Protection (Installation Location) | ≥ IP54 |
| Ambient Temperature | -20 °C ... 70 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m |
Mounting
| Mounting Type | Din Rail Mounting |
| Mounting Position | Any |
Introducing A Revolution In Panel Wiring With Our Highly Advanced Field Terminal Assembly Fta Engineered For Superior Functionality Our Fta Enables Direct Connection Of Prefabricated Cables To The Digital Input Module Optimizing Field Connections With Unparalleled Efficiency In Your Facility This Fta Module Is Equipped With An Interposing Relay On All Channels Ensuring Complete Isolation From Field Devices To Enhance System Integrity And Safety.