Item No. S651-2001EM08OM01
Interface Module for Siemens

General Information
| Hardware Functional Status | From July 22 |
| Firmware Update Possible | Yes |
| Engineering Software | CODESYS V3.5 SP19 and above |
| Mounting | Base Unit TBUS-PPPPPPPP |
Power Supply
| Power Supply From | Top Side De-Coded Plug-In Screw Terminal |
| Normal Supply Voltage | 24 V DC |
| Low Supply Voltage | 21.6 V DC |
| High Sypply Voltage | 26.5 |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Maximum Current | 100 mA |
| Power Loss | 0.75 W (Typical) |
Hardware Configuration
| No of Module Per IM | 8 (DO /AO type of Output Module) |
Interface Hardware
| No of interface Port | 1 |
| RJ 45 Ethernet | Yes, 1 Integrated RJ 45 Port with magnetics |
| Interface Communication Protocol | MODBUS-TCP/IP |
| Speed | 100 Mbps Full Duplex |
| Auto Crossing | Yes |
| Auto Negotiation | Yes |
Diagnostic Indicator LED
| Power on Indication | Yes |
| Tx/Rx Link | Yes |
Isolation and Protection
| Type of Isolation | Galvanic |
| Power Supply Isolation | Yes |
| Logic Isolation | Yes, From Back-Plane |
Ambient Condition
| Horizontal Installation | 0°C |
| Horizontal Installation | 60°C |
| Vertical Installation | 0°C |
| Vertical Installation | 60°C |
Other Information
| Dimensions (WxHxD) | 25 x 122 x 115 mm |
| Weight | 146 g Approx |
Our interface module IM represents the pinnacle of modern technology. The PLC executes its logic and send the information of output signals to the IM. The IM then delivers this crucial information to the Output modules ensuring seamless communication with the field. Our IM connected to IO modules via a TBUS. You can easily replace any module while in operation providing unmatched flexibility in your system. This series of IM is developed to get our SAKSHAM Modules be used with third-party Systems.