Item No. S650-2001EM08XM01
Interface Module

General Information
| Hardware Functional Status | From July 22 |
| Firmware Version | 1.00.001 |
| Firmware Update Possible | Yes |
| Engineering Software | CODESYS V3.5 SP19 and above |
| Mounting | Base Unit TBUS-PPPPPPPP |
Power Supply
| Power Supply From | Top Side De-Coded Plug-In Screw Terminal |
| Normal Supply Voltage | 24 V DC |
| Low Supply Voltage | 21.6 V DC |
| High Sypply Voltage | 26.5 |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
| Maximum Current | 100 mA |
| Power Loss | 0.75 W (Typical) |
Hardware Configuration
| No of Module Per IM | 8 (Any Type of IO Module) |
Interface Hardware
| No of interface Port | 1 |
| RJ 45 Ethernet | Yes, 1 Integrated RJ 45 Port with magnetics |
| Interface Communication Protocol | Proprietary |
| Speed | 100 Mbps Full Duplex |
| Auto Crossing | Yes |
| Auto Negotiation | Yes |
Diagnostic Indicator LED
| Power on Indication | Yes |
| Tx/Rx Link | Yes |
Isolatioin and Protection
| Type of Isolation | Galvanic |
| Power Supply Isolation | Yes |
| Logic Isolation | Yes, From Back-Plane |
Ambient Condition
| Horizontal Installation | 0°C |
| Horizontal Installation | 60°C |
| Vertical Installation | 0°C |
| Vertical Installation | 60°C |
Other Information
| Dimensions (WxHxD) | 25 x 122 x 115 mm |
| Wieght | 146 g Approx |
Our interface module IM represents the pinnacle of modern technology this IM efficiently collects data from all input modules and send it to the CPU of PLC, where it is expertly processed and returned to the IM. The IM then delivers this crucial information to the output modules ensuring seamless communication with the field. Our IM connected to IO modules via a TBUS so, You can easily replace any module while in operation providing unmatched flexibility in your system.